Cinci investitori au depus oferte pentru proiectul de 1 miliard de Euro al hidrocentralei Tarnita
Compania Hidro Tarniţa, care incearcă de caţiva ani să atragă investitori pentru construcţia hidrocentralei de peste 1 miliard de euro din judeţul Cluj, a primit vineri, la termenul limită, oferte de la cinci investitori interesaţi de proiect.
"Cinci companii au depus oferte preliminare şi neangajante in cadrul acestei etape de precalificare pentru dezvoltarea Tarniţa-Lăpuşteşti. Urmează ca in următoarele săptămani să analizăm documentaţia depusă pentru a verifica dacă toate elementele sunt in acord cu prevederile procedurii de selecţie. Conform principiului transparenţei, lista investitorilor precalificaţi va fi publicată după analizarea documentaţiei depuse, urmand să intrăm in următoarea fază a etapei de precalificare, cea de negociere", a declarat intr-un comunicat Ovidiu Demetrescu, directorul general al companiei de proiect Hidro Tarniţa.
Aceasta este prima fază a procesului de selectare a investorilor, cele cinci companii depunand documentele necesare pentru etapa de precalificare.
Demetrescu a adăugat că Hidro Tarniţa a primit şi scrisori de intenţie din partea unor instituţii financiare internaţionale in vederea finanţării proiectului.
Conducerea Hidro Tarniţa estima, anul trecut, că lucrările de construcţie vor incepe in prima parte a anului 2016 şi vor dura intre 5 şi 7 ani. Unitatea ar urma să fie construită la 30 de kilometri de oraşul Cluj-Napoca, pe valea raului Someşul Cald. Unitatea este prevăzută să aibă patru grupuri de 250 MW fiecare.
Aflati mai multe detalii despre proiectul hicrocentralei Tarnita:
Acţionarii Hidro Tarniţa sunt Complexul Energetic Oltenia, SAPE Electrica, Nuclearelectrica şi Complexul Energetic Hunedoara, fiecare cu cate 25% din acţiuni.
Sursa: Mediafax
31-Ian-2015
Cinci investitori au depus oferte pentru proiectul de 1 miliard de Euro al hidrocentralei Tarnita